Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

18 Mart 2012 Pazar

Kahvaltılık - Patlıcan ve Kırmızıbiber Püresi (Breakfast Purée - Eggplant & Red Bell Pepper Puree)Facebook'da ne var ne yok diye baktığım günlerden birinde Çırağan’ın yayınladığı bir ilan gördüm, "Amatör Meze Yarışması". Bu ilanı görür görmez katılmam gerek dedim, katılmaya karar vermek çok kolaydı ama hangi tarifle katılacaktım? Annemle kısa bir beyin fırtınası gerçekleştirdikten sonra bizim "Kahvaltılık" dediğimiz ama ağırlıklı olarak közlenmiş patlıcan ve kırmızıbiberden oluşan süper tarifimiz geldi.

Büyük bir hevesle mezeyi hazırladık. Ve hemen ön elemenin yapılması için talep ettikleri siteye mezenin resmini, tarifini ve hikâyesini yazdık.  Hepsini aşağıda sizlerle paylaşıyor olacağım, ama öncesinde bu yarışmanın akıbetinden bahsetmek istiyorum.

Son başvuru tarihi sonrası on eleme sonuçlarını sabırsızlıkla bekledim. Gün geldi çattı ve finalist mezeler açıklandı. Veeee benim mezem de finale katılacak 50 mezenin arasındaydı. Tahmin edersiniz ki buna çok sevindim.
Finalistlerden istenen mezelerin tam ölçülü halini evde pişirip, özel olarak ayarlanan yarışma mutfağında servise hazır hale getirmekti.
Heyecanla Çırağan’a gittim final günü, elimde mezem :)


 
Getirdiğimiz mezelerin sunumunu hazırlamak için herkesin ismine özel tezgâhlar hazırlanmıştı. Son derece özenli, bence görüntüsünün de güzel olduğu bir sunum hazırladım. Mezelerimizi teslim ettikten sonra uzun bir bekleyiş başladı.

Kazanan ilk üç meze saat 5'de düzenlenecek bir kokteyl ile açıklandı.

Bu arada bahsetmeği unuttum, ödül olarak çeşitli konaklama ve yemek paketleri dışında, bir de mezelerin Çırağan’ın balık mönüsünde yapan kişinin ismi ile servis edilmesi vardı. Turizm sektörünün içinde olduğum için konaklama yemek kazanmak benim için hiç cazip değildi. Ben sadece kendi ismim ve mezemle Çırağan’ın mönüsünde olmak istemiştim...Kazanan kısmına gelince, maalesef kendi adıma müjdeli haber veremeyeceğim. Benim mezem il üçte değildi ama olsun katılmak da ayrı bir deneyim oldu benim için, ama itiraf ediyorum çok fena heveslenmiştim kazanırım diye J...

Yarışmayı kazanan mezeler;

- Deniz ürünlü lahana sarması

- Yoğurtlu kabak (çok ilginç bir şey değil mi? :)

- Hibeş (tahinli bir meze)
Bu kadar yarışma detayı verdikten sonra, kazanmamış olmasına rağmen tadı konusunda iddialı olduğum mezemin yarışmaya gönderdiğim hikâyesi ve tarifi aşağıdadır.

Bu arada yöresel bir lezzet, paylaşmaktan gurur duyarım :)

Maalesef yapım aşamasının resimleri yok, sadece yarışma günü çekilenler var. İlerleyen günlerde bu mezeyi tekrar yaptığımda aşamalar halinde resimleri ekleyip güncelleyeceğim.


Hikâyesi
Bu meze çocukluğumdan beri severek yediğimiz ailemden gördüğüm bir meze. Ailemizdeki geleneksel adı “Kahvaltılık” olarak geçer ancak kendini tam anlatamadığı için bu isimle, Patlıcan ve Kırmızı Biber Püresi olarak adlandırmak istedim. Bu mezeyi sıcakken konserve usulü kavanozda kapatıp, uzun süre saklayabilirsiniz de. Ailem her sene yaz sonu taze sebzeler ile özel bir gün belirleyip kilolarca malzeme ile bu mezeyi hazırlar, konserve olacak şekilde kavanozları kapatıp, kışlık kahvaltılık hazırlarlar. Yazdan hazırlanan bu tarif kış aylarında hem kahvaltılık hem de meze olarak kullanılır. Bizim için bir klasik olan bu mezeyi, yarışma ilanınızı görür görmez paylaşmak istedim. Umarım herkesin beğenisine hitap eder.

Malzemeler
½ Kilo Patlıcan
½ Kırmızı Biber
250 gr Domates
1 Havuç
2 diş sarımsak
½  çay bardağı zeytinyağı
1 çay bardağı ceviz (kırıklanmış)
Tuz, karabiber, kimyon


Yapılışı

Patlıcan ve kırmızıbiber közlenir ve kabukları soyulur, her ikisi de blender’dan geçirilir.
1 adet havuç rendelenir.
250 gram domates rendelenir, tuz eklenir ve az zeytinyağında havuç rendesi ile birlikte tavada pişirilir, suyunu kalmayana kadar.

En son zeytinyağında tüm malzemeler tavada karıştırılır. Tüm sebzelerin suyu çekilinceye kadar (15-20 dakika). Ateşten alınıp karabiber ve kimyon eklenir.

Servis
Karıştırılan malzeme meze tabağına alınıp üzerinde az zeytinyağı gezdirilir ve kırıklanmış ceviz servis için mezenin üzerine eklenir.  İsteğe bağlı olarak, servis için ayrı bir tabakta veya hemen yanında afyon kaymak da servis edilebilir.Not: Bos bir vaktinizde mutlaka yapmanızı öneririm, kavanozlara koyup sıcakken kapattığınızda konserve etkisi yaratacak ve uzun sure saklayabileceksiniz, hem kahvaltılık hem de meze olarak. 

It was one of the days that I was checking out what was going on Facebook and suddenly saw an announcement from Çırağan about this “Meze Competition” They were looking for the best original recipe. As soon as I saw that announcement I thought it was just for me. The easiest part was to decide on the participation but the hardest one was to decide what to cook. My mom and I started a brain storming to pick the meze, and finally decided to prepare our “breakfast puree” which is mainly made of smoked eggplant and red bell pepper.

I prepared the meze with great excitement, took the photo of it and immediately applied to the competition. It was an application online where you put the recipe, preparation; story of the meze and of course the photo. I will be sharing below all these details after I explain how this competition has ended.

After the application, I started to wait the announcement date of the finalists. And the day arrived. And Yes, my mezze was one of the 50 finalist mezes. As you can imagine I was so very much happy to have that news.

As a finalist, we were requested to prepare our meze at home with the ful recipe and take them with us to Çırağan Palace where we were supposed to prepare for the service. The only thing that we did was the presentation.

 And, I was there, nearly shaking, with my meze on the final date.

They took us to competition kitchen where they placed counter for the finalists with the names on them.

I prepared a very good presentation, at least I thought like that. After we delivered the presentation, a very long wait has started. They announced that the winners will be declared with a cocktail at 5:00pm.
Bu the why, I forgot the mention about the awards. First 3 would be having several accommodation and dinner awards. But the most important thing was the case that the winner mezes would be served with the names of the competitor throughout the year at the fish menu of Çırağan. Since I am in travel industry, accommodation and dinner awards were not the ones that encourages me but to be on the menu of Çırağan. That’s why I participated. 
As per the winners, unfortunately I cannot give good news on behalf of myself. My lovely meze was not at the first three, but it was a very good experience for me. Okay, I admit that I was pretty keen on being in the first three but it didn’t happen J

Here below you may find the names of the winner mezes;
-          Seafood Stuffed Cabbage
      -          Zucchini Salad with yoghurt and walnuts (how interesting, isn’t it?)
      -          Hibeş (a traditional meze from south of Turkey made of mainly with tahini)


After giving that many details about the competition, here below you may find the story and the recipe of my meze.

 This is a regional recipe, so I am really proud of sharing it J.

Actually I don’t have for the time being the photos of the preparation; I do have only the phones that I took during the competition. In the near future when I cook again this meze, I will take the photos and will update it with the photos.

Story of my meze

This recipe is something that my family is using for years since my childhood. We call it breakfast puree “Kahvaltılık”. When I say breakfast puree it doesn’t give real meaning I called it for this competition Eggplant & Red Pepper Puree.
This meze can be prepared in big amounts and could be conserved when it is closed hot in glass jars. This way you can enjoy your meze whenever you want, even for breakfast or as a side dish. Late summer my family arranges a special day to prepare this puree, kilos of eggplants and red peppers, to be ready for winter. This something very typical for us but I know that no one knows about this. So I wanted to share this secret with everyone with help of this competition. Everyone would hopefully like it.

Ingredients:

½ kg of Eggplant
½ kg of Red Bell Pepper
250gr of tomatoes
1 carrot
2 pieces of garlic
1 espresso cup of olive oil
2 espresso cups of cracked walnut
Salt, black pepper and cumin
Preparation:

First you smoke the eggplant & red bell pepper.
After you smoke eggplant you take out the black skin and squeeze some lemon so that eggplants remain white.
And after smoking the red bell pepper take out the skin and seeds.
Use a blender to make the puree of eggplants and red bell peppers.
Grate the carrot and tomatoes
First you cook in a pan grated tomatoes and carrot with a little bit of salt.
When they are cooked add eggplant and red bell pepper.
You will cook at least 20 minutes until you sure that no water of vegetables remains.
You will be adding some more salt when you add eggplants.
When it is cooked, take away the pan from the heat and add cumin and black pepper and finally cracked walnuts.

Service:

You put your puree to a service plate and add some walnuts on it as well. You can also serve this meze with some thick cream on the side.
 

NOTE: When you have time, you should really try this and conserve them in glass jars in order to use at a later stage. Even for breakfast or as a side dish.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder