Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı

15 Aralık 2013 Pazar

Yeşil Çaylı Cupcake (Green Tea Cupcake)

Scroll down for English...

Daha başlığı görür görmez bu tarifin birçok kişide merak uyandırdığına eminim… Çünkü ben de yeşil çay ile kek, pasta, kurabiye yapıldığını duyduğumda çok şaşırmıştım.  Ama bu fikri hiç yadırgamadım. Bu tarifin hikayesi  İngiltere’de yaşayan arkadaşım Aylin ile internette yaptığımız sohbetle başladı. 
Daha sonra Türkiye’ye gelirken ben de uyandırdığı merakı gidermek için süper bir kek, pasta kitabı (The Hummingbird Bakery )ve yanında “Matcha Powder” (Uzak Doğu’dan gelen yeşil çay tozu) getirdi benim sevgili arkadaşım… İtiraf ediyorum bu hediyeyi alalı uzunca bir zaman oldu, yapma fırsatını geç buldum maalesef… Sonucunun güzel olacağını tahmin ediyordum ama bu kadar da değil... Bu arada yeşil çay tozu bulup bulamayacağımızdan emin değilim, ama yeşil çayı toz haline getirerek de yapılabileceğini düşünüyorum. Sözü uzatmadan tarife geçiyorum;
Malzemeler:
KEK için;
120 ml süt (yarım su bardağından biraz fazla)
3 yeşilçay poşeti
100 gr un
20 gr oz kakao (2 silme çorba kaşığı)
140 gr toz şeker (yaklaşık bir bardak)
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
40 gr tereyağ (oda sıcaklığında)
1 yumurta


KREMA için,
125gr pudra şekeri
40 gr tereyağ
10 gr Matcha Powder (yeşil çay tozu) – 2 çorba kaşığı kullandım ben
20 ml sütYapılışı:


Birkaç saat öncesinde ya daha iyisi bir gece önceden 120 ml sütün içine 3 adet yeşil çay poşetini atıp dolapta soğutuyorsunuz.

Tüm katıları (un, kakao, şeker, kabartma toz, vanilya) ve tereyağını yavaş hızla mikserde kum halini alana kadar karıştırıyorsunuz.

Her şey eşit şekilde karışmış olmalı. Sütün içindeki yeşil çay poşetlerini alıp, içine bir yumurta kırarak ayrıca çırpın.
 

Süt ve yumurta karışımının yarısını katı karışımınıza ekleyip, çırpmaya devam edin, homojen bir kıvama oluşunca sütün diğer yarısını da ekleyip birkaç dakika daha çırpın.
Kek karışımınız artık kalıplara koymak için hazırdır. Direkt olarak cupcake kağıtlarına koyabilirsiniz veya benim gibi silikon cupcake pişirme kaplarında pişirip sonrasında cupcake kağıtlarına aktarabilirsiniz. Kalıplarınızın yarısına kadar doldurun, kekinizin fazla kabarması kalıplardan taşmasına ve keklerinizin şekillerinin bozulmasına sebep olabilir. Yaklaşık 25 dakika 170-180 derecede pişirebilirsiniz. Kekleri fırından çıkarmadan önce bir kürdanı kekinize batırın, kürdan temiz çıkıyorsa, keklerinizi artık fırından çıkarabilirsiniz.
Keklerimiz pişerken, kremamızı hazırlayacağız.  Yine önce katıları (pudra şekeri, Matcha Powder (yeşilçay tozu)) ve tereyağını kum kıvamına gelene kadar mikserle çırpıyoruz.

Sonrasında sütü azar azar ekleyip kremamızı köpük kıvamına gelene kadar çırpıyoruz. En az 5 dakika çırpmanız gerek.Soğuyan keklerin üzerine yeşil çaylı kremamızı sürüp,  yeşil çay tozuyla biraz süslediğimizde cup cake’lerimiz harika görüntüleri ile servise hazır demektir.

Deneyenlere şimdiden afiyet olsun…


  
I am pretty sure that the title of this recipe will cause a curiosity for many of you.  Because it was the same for me when I first heard that it is possible to make cakes, cookies with green tea. I was surprised but I didn’t neglect the idea.  The story of this recipe starts by an online chat between me and my friend Aylin who lives in England. Later on, when she came to Turkey, my dear friend brought me a lovely cook book (The Hummingbird Bakery) and a packet of Matcha Powder just to clear my curiosity that she awoke a while ago. I admit that it has been a while that I received this kind present, but unfortunately didn’t have chance to cook it earlier. I was sure that the outcome would be good but not as much as I experienced J
I don’t think that it is an easy thing to find matcha powder everywhere but I believe you can powder yourself green tea and use as matcha powder.
To make the long story short, here is your Green Tea Cupcake recipe;

Ingredients:
CAKE;
120 ml milk
3 green tea  bags  
100 gr flour
20 gr cocoa powder
140 gr caster sugar
1 packet baking powder (2 tea spoon)
1 packet vanilla powder (2 tea spoon)
40 gr unsalted butter  at room temperature
1 egg
GREEN TEA FROSTING,
125gr icing sugar
40 gr unsalted butter
10 gr Matcha Powder  
20 ml milk

Preparation:
Put the milk and green tea bags in a jar and refrigerate for couple of hours or overnight

First you mix all solids (flour, cocoa, sugar, baking powder, vanilla powder) and butter by a blender on slow speed until you get a sandy consistency.

All should be well mixed. Then you can take out the tea bags from the milk and add the egg, mix well. 

Then  add half of the milk and egg mixture  to your solid mixture and beat again on slow speed. When it is all mixed add the other half and beat on fast speed for couple of minutes.

Now your cake mixture is ready to be poured to cup cake cups. Fill only the half of the cups.

Bake in the pre-heated oven at 170-180 degrees  for 20-25 minutes. A toothpick inserted in the center should come out clean.  Leave the cupcakes to cook completely.

While our cupcakes are in the oven we will prepare the frosting.

First beat icing sugar, matcha powder and butter until you have sandy consistency. Then pour the milk slowly and beat on fast speed until you have fluffy frosting, at least 5 minutes.

When the cup cakes are cold, put the frosting on and sprinkle some matcha powder to decorate.


Enjoy it…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder